تخم لق: آیا ایران بعد از آمریکا بیش‌ترین دانشگاه‌ها را دارد؟

تابستان پارسال بود که گزارشی عجیب در یکی از گروه‌های تلگرامی دیدم. می‌گفت ایران بعد از آمریکا بیش‌ترین دانشگاه‌ها را در جهان دارد. آن موقع مشکوک شدم و تهش را درآوردم و در همان گروه نقصِ آمار را گفتم. البته کسی اهمیت نداد. یحتمل فحوای کلام مهم بود، نه این تیزبازی‌ها.

چند وقت بعد یکی از مدرسان دانشگاه تهران، با درجه‌ی استاد تمام، بر پایه‌ی همین آمار در کانال تلگرامش مطلب مفصلی نوشت. من این را با یک واسطه در کانال یکی از پژوهشگران تاریخ خواندم و به صاحب کانال توضیح دادم که آمار ناقص است. او هم به آقای استاد دانشگاه رساند و جواب آمد:

ممنون. من این امار را بر اساس گزارشی که اخیرا در تابناک منتشر شده است اورده ام.

هیچی. آقای استاد تشکر کرد، اما گویا مطلب را حذف نکرد. البته آن پژوهشگر تاریخ که مطلب را فوروارد کرده بود، از کانال خودش برداشت.

آقای کار[ن‍ـ]‍شناس

یکی-دو روز پیش در گشت‌وگذار اینستاگرامی خوردم به صفحه‌ی یکی از انبوه «کارشناسان فرهنگی». ایشان هم روی آنتن تلویزیون همان تخم لق را شکست و گفت ایران ۲٬۶۴۰ دانشگاه دارد و این تعداد از چین هم بیش‌تر است. حتی آن آمار کذایی را با دقت نخوانده و ۲٬۴۶۱ را ۲٬۶۴۰ می‌گوید! این اشتباه را البته در جای دیگری هم تکرار کرده است. ایشان هم مدرس دانشگاه تهران است با درجه‌ی استادیار. خب … به او هم باید تذکر می‌دادم؟

ظاهراً آقای کارشناس اهل پاسخ‌گویی نیست. آقا سال قبل در یکی از برنامه‌های شبکه‌ی ۳ آمد و شروع کرد به رطب و یابس بافتن درباره‌ی دانشگاه‌های آمریکا. گفت در دانشگاه برکلی استاد تا ساعت ۱۲ شب در کلاس مشغول درس دادن است. با دوستم علی جر و بحث داشتیم سر این ادعا. قرار بر این شد که او به آقای کارشناس ایمیل بزند و من به دانشگاه برکلی. به روابط عمومی دانشگاه برکلی ایمیل زدم که چنین چیزی صحت دارد یا خیر، جواب آمد که هیچ کلاسی در این ساعت از شب «رسماً» برگزار نمی‌شود. همچنین در آن دوره از سال، هیچ کلاسی دیرتر از ۱۰ شب در برکلی برگزار نمی‌شد. فکر می‌کنید آقای کارشناس به پیام علی پاسخ داد؟ علی به کنار، آقا حتی به کامنت‌های پای صفحه‌ی اینستاگرامش هم جواب نمی‌دهد. گویا فقط گوشِ مفت لازم دارد.

آیا ایران بعد از آمریکا بیش‌ترین دانشگاه‌ها را دارد؟

دو تا آمار را با هم قاتی کرده اند. یکی آماری که وزارت علوم از تعداد «دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های دارای مجوز از دفتر گسترش آموزش عالی» منتشر کرده که ۲٬۴۶۱ عدد است. دیگری آماری است شبیه آمار وبومتریکس(Webometrics) که سال ۲۰۱۷ منتشر شد.

خب ایراد کجاست؟  آمار وبومتریکس فقط مربوط به ۱۰هزار دانشگاه برتر دنیاست و تعداد همه‌ی دانشگاه‌های یک کشور را لیست نکرده است. تنها دانشگاه‌هایی فهرست شده که رتبه‌ی آن‌ها بین یک تا ۱۰٬۰۰۴ است. 

حال با توجه به آمار وبومتریکس، آمریکا ۲٬۳۱۸ دانشگاه دارد که رتبه‌ی آن‌ها زیرِ ۱۰٬۰۰۴ است. البته گویا تعداد دانشگاه‌ها و کالج‌های آمریکا بسیار بیش‌تر از این عدد است. در گزارش نیویورک تایمز ادعا شده که آمریکا حدود ۵٬۳۰۰ دانشگاه و کالج دارد. وب‌سایت India Education می‌گوید کشور هند حدود ۳۸هزار دانشگاه و کالج دارد. همچنین وزارت علوم چین تعداد دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور را ۲٬۹۱۴ عدد اعلام کرده است.

همه‌ی این لینک‌ها را تنها با دو-سه تا سرچ ساده پیدا کردم. کافی بود آقای استاد یا آقای کارشناس، قبل از انتشار مطالب‌شان در گوگل این را می‌جستند: How many universities are there in the US یا هر کشور دیگری.

2 پاسخ به “تخم لق: آیا ایران بعد از آمریکا بیش‌ترین دانشگاه‌ها را دارد؟”

 1. مغیث گفت:

  برای این لا مذهب تاریخ ارسال مطلب اضافه کن باباجان که آدم بفهمه کی نوشتی‌ش!

  • محمدسعید میری گفت:

   سلام غیث 😀

   والا این لامذهب پوسته‌ش تاریخ نداره، ولی لینک مطلب رو ببینی مشخصه کِی نوشتم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.